Stanisław Sulowski (red.), Studia Politologiczne vol. 20: „Polityka na szczeblu samorządu terytorialnego”, Warszawa 2011

sp vol. 20Przedmiotem opracowań w niniejszym tomie Studiów Politologicznych są różne aspekty polityki na szczeblu samorządowym. Samorząd terytorialny stanowi bowiem niezwykle ważny segment demokratycznego państwa. Z tego powodu studia politologiczne nad tą problematyką mają szczególne znaczenie dla rozwoju nauki o polityce. Wzbogacają tym samym trochę zaniedbany obszar badań nad politykami szczegółowymi. Autorzy opracowań podkreślają, że ogół mieszkańców jednostek zasadniczego podziału terytorialnego państwa (gmina, powiat, samorządowe województwo) tworząc z mocy przepisów konstytucyjnych wspólnotę samorządową, musi mieć zdolność do samodzielnego działania, diagnozowania wspólnotowych potrzeb, ich hierarchizowania oraz wdrażania i kontrolowania strategicznych planów rozwoju lokalnej wspólnoty. Jednak cele i sposób działania jednostek samorządowym muszą być dopasowane do określonej polityki państwa. To sprawia, że istnieje ścisłe powiązanie pomiędzy organami władzy samorządowej a organami administracji rządowej. Ustalenie standardów dla tych powiązań to kluczowy dylemat nie tylko dla polityki w wymiarze samorządowym, ale przede wszystkim dla polityki państwa. W demokratycznym państwie wymaga to optymalnych rozwiązań opartych na zasadach konsensusu społecznego łączącego to, co lokalne i samorządowe, z tym co państwowe i ogólne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Abstrakty, Pozostałe pozycje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.