Józef Kukułka, „Nauka o stosunkach międzynarodowych jako najszersza dziedzina humanistyki”, (w:) Kukułka J., „Wstęp do nauki o stosunkach międzynarodowych”, Warszawa 2003

imagesGeneza, pojęcie i istota „stosunków międzynarodowych”. Nauka o stosunkach międzynarodowych jako najszersza dziedzina humanistyki. Czynniki rozwoju i zmienności stosunków międzynarodowych. Etapy rozwoju i zmienności stosunków międzynarodowych. Uczestnicy stosunków międzynarodowych i ich atrybuty. Zasady i normy stosunków międzynarodowych. Tworzenie oraz funkcjonowanie instytucji międzynarodowych. Maksymalizacja potrzeb i interesów podmiotowych uczestników stosunków międzynarodowych. Tożsamości subnarodowe i międzynarodowe. Kwestia współpracy międzynarodowej w zakresie wymiany dóbr materialnych i duchowych. Kwestia międzynarodowej ochrony praw człowieka i środowiska człowieka. Kwestia ładu międzynarodowego oraz wyzwań i zagrożeń międzynarodowych. Zagadnienie demokracji i sprawiedliwości w stosunkach międzynarodowych. Patologie międzynarodowe i ich przezwyciężanie.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czytelnia, Polityka zagraniczna i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.