Jacek Czaputowicz, „Potencjał konstruktywizmu w wyjaśnieniu integracji europejskiej”, [w:] Czaputowicz J. (red.), „Zastosowanie konstruktywizmu w studiach europejskich”, Warszawa 2016

Zastosowanie-konstruktywizmu-w-studiach-europejskich-okladkaCelem niniejszego rozdziału jest pokazanie konstruktywizmu w stosunkach międzynarodowych oraz jego przydatności do analizy integracji europejskiej. Na początku zostanie przedstawiona geneza i założenia konstruktywizmu, ze szczególnym uwzględnieniem takich kategorii, jak normy, tożsamości, potęga i interes, oraz różnice między paradygmatem racjonalistycznym i konstruktywistycznym na przykładzie procesu decyzyjnego w Unii Europejskiej. Następnie zostaną omówione nurty w ramach konstruktywizmu, różnice między liberalnymi i konstruktywistycznymi wyjaśnieniami integracji europejskiej oraz między logiką konsekwencji, stosowności, perswazji i praktyczności. W części końcowej będą przedstawione mechanizmy dotyczące powstawania i zmiany norm, zastosowanie analizy dyskursu do wyjaśnienia integracji europejskiej oraz krytyka podejścia konstruktywistycznego ze strony teorii racjonalistycznych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czytelnia, Integracja europejska i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.