Przemysław Potocki, Jednostka we współczesnej demokracji parlamentarnej: obywatel czy konsument?, Studia Politologiczne vol. 41

Napięcie między pierwiastkiem jednostkowym i wspólnotowym jest zasadą dynamizującą życie społeczne w epoce globalizacji. Doświadczają tego szczególnie wyraziście te jednostki, które żyją w demokracjach parlamentarnych. Ich podmiotowość polityczna jest osadzona w przepisach prawa, które gwarantują im ochronę przed arbitralnością władzy publicznej i możliwość wywierania wpływu na decyzje, które są podejmowane przez polityków i urzędników. Natomiast podmiotowość ekonomiczna ma charakter stopniowalny i zależy od położenia w strukturze społecznej, wyznaczonej przez poziom wykształcenia i osiągane dochody. Podwójny charakter podmiotowości jednostki jest warunkowany również przez kontekst makroekonomiczny, który tworzy ideologia oraz praktyka neoliberalizmu. Głównym celem przedstawionych poniżej rozważań jest rekonstrukcja napięć, jakie powstają między statusem politycznym i ekonomicznym jednostki w demokracji parlamentarnej oraz opisanie efektów tych oddziaływań na polityczną sferę życia społecznego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Społeczeństwo obywatelskie i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.