Krzysztof Fedorowicz, Służby specjalne w systemie ustrojowym Armenii, Studia Politologiczne, vol. 43

Niezwykle istotnym elementem systemu politycznego każdego państwa są jego służby specjalne prowadzące działania wywiadowcze i kontrwywiadowcze. Jako instytucje o charakterze specjalnym są wykorzystywane w interesie państwa i ich obywateli. W tym celu posiadają uprawnienia do prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych o charakterze niejawnym z wykorzystaniem metod, naruszających prawa i wolności osobiste. Jednym z najważniejszych zadań służb specjalnych jest zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i obowiązek ochrony demokratycznych zasad ustrojowych jako fundamentu systemu politycznego. Obowiązkiem służb jest rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie zagrożeń godzących w bezpieczeństwo państwa oraz jego porządek konstytucyjny. Służby specjalne pełnią w państwie ważną i odpowiedzialną rolę, gdyż sprawne funkcjonowanie państwa uzależnione jest od przestrzegania przez organy państwowe, partie polityczne oraz obywateli norm zawartych w ustawie zasadniczej. Wszelkie działania niekonstytucyjne, lub zmierzające do obalenia, zakłócenia lub niezgodnej z prawem zmiany ustroju państwowego muszą się spotkać ze stanowczą i szybką reakcją władz. W literaturze kwestią problematyczną jest definicja bezpieczeństwa wewnętrznego.

Służby specjalne są elementem polityki państwa i uczestniczą czynnie w wykonywaniu politycznych funkcji państwa. Przy ich charakterystyce używa się twierdzenia o apolityczności służb, co nie jest słuszne, gdyż jako element organizacji politycznej, jaką jest państwo, są one polityczne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Jakość rządzenia i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.