Agnieszka Bień-Kacała, Tomasz Kacała, Działania psychologiczno-dezinformacyjne rosyjskich służb specjalnych, Studia Politologiczne vol. 43

Federacja Rosyjska niewątpliwie należy do kluczowych graczy na arenie międzynarodowej. W opracowaniu pragniemy przyjrzeć się pewnemu wycinkowi działań prowadzonych przez władze tego państwa. W tym celu przybliżymy pojęcia działań psychologicznych, propagandy i dezinformacji. Następnie wprowadzimy pewien kontekst historyczny dla tytułowego tematu oraz wskażemy obecną aktywność Federacji Rosyjskiej o wymiarze informacyjno-psychologicznym oraz potencjał tego państwa. W podsumowaniu postaramy się sformułować wnioski na przyszłość.

Jednym z kluczowych beneficjentów rozwoju dezinformacji i propagandy, a jednocześnie motorem tego rozwoju, była od samego początku Rosja Radziecka, a następnie ZSRR. Władze tego państwa przywiązywały ogromną wagę do tego typu oddziaływania, czego najlepszym przykładem było memorandum skierowane w 1921 roku przez kluczowego teoretyka komunizmu Władimira Iljicza Uljanowa do komisarza spraw zagranicznych Gieorgija Wasyljewicza Cziczerina. W memorandum tym Lenin opisuje światłe środowiska w Europie Zachodniej i Ameryce jako „głuchoniemych”. Ma to wynikać z faktu, że nie są one w stanie zrozumieć aktualnie panującej sytuacji, ani rzeczywistego układu sił. W związku z tym proponuje się zastosowanie „specjalnych działań”, które mogą przyspieszyć zwycięstwo bolszewików nad krajami kapitalistycznymi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Współczesne wyzwania i zagrożenia i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.