Jan Garlicki, „Społeczne determinanty zmian w postrzeganiu demokracji w trakcie procesu transformacji systemu w Polsce”, Studia Politologiczne vol. 11

sp vol. 11Demokracja w opinii Polaków to przede wszystkim swobody polityczne, prawo obywateli do uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym, równe prawa kobiet i mężczyzn oraz system wielopartyjny. Tak rozumiana demokracja jest dla zdecydowanej większości polskich obywateli systemem politycznym, który ma przewagę nad innymi. Gorzej jednak oceniane jest funkcjonowanie systemu demokratycznego w Polsce. Większość Polaków nie odczuwa satysfakcji ze sposobu, w jaki rządy demokratyczne są sprawowane.

Istotna jest konstatacja, że nie można dostrzec wyraźnej tendencji, która wskazywałaby, że akceptacja demokracji rośnie, a zadowolenie także rośnie lub systematycznie maleje. (…)Wyniki badań pozwalają jednak stwierdzić, że wielu Polaków uważa, że proces transformacji systemu politycznego, którego sensem i treścią jest demokratyzacja jeszcze się nie zakończył. Istnieją rozwiązania systemowe, jak choćby system wielopartyjny, regularne i nieskrępowane wybory, powszechne prawo wyborcze, niezależne media, wolność wypowiedzi i nieskrępowana możliwość zrzeszania się obywateli, które stwarzają odpowiednie ramy dla funkcjonowania demokracji. Jednak w ocenie większości obywateli jakość życia publicznego i politycznego nie spełnia ich oczekiwań.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czytelnia, Społeczeństwo obywatelskie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.