Jolanta Itrich-Drabarek, „Służba cywilna w Polsce – koncepcje i praktyka”, Warszawa 2012

itrich drabarke służba cywilnaPublikacja zawiera wartościową prezentację i analizę teoretycznych i praktycznych aspektów funkcjonowania instytucji służby cywilnej w administracji publicznej w Polsce. Zwraca uwagę udana próba zestawienia przez Autorkę, uznaną specjalistkę w dziedzinie kadr administracji publicznej, tez usytuowanych w perspektywie porównawczej, historycznej i systemowej. Bardzo wartościowe są rozważania dotyczące znaczenia służby cywilnej dla procesu modernizacji administracji oraz uwagi na temat zarządzania kadrami urzędów publicznych. Aktualne i ważne, szczególnie w kontekście pojawiających się w tej dziedzinie napięć i nieprawidłowości, są zawarte w książce wzorce otwartego i konkurencyjnego zatrudnienia w służbie publicznej.
Funkcjonowanie współczesnej administracji publicznej wymaga stałych zmian instytucjonalnych i funkcjonalnych, które określane są jako służba cywilna. Jej istota – generalnie rzecz ujmując – jest podporządkowana realizacji interesu państwa i ogółu obywateli, a nie partykularnych interesów politycznych. W tym kontekście opracowanie Jolanty Itrich-Drabarek jest niezwykle cenne, gdyż ujmuje w sposób całościowy dzieje tej instytucji w Polsce. Posiadana przez autorkę wiedza pozwala Jej też zaprezentować w sposób wielce ciekawy kierunki zmian, którym będzie podlegać administracja publiczna i służba cywilna.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Abstrakty, Pozostałe pozycje i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.