Krzysztof Księżopolski, „Unia Europejska i CHRL w międzynarodowej polityce ochrony klimatu”, Stosunki Międzynarodowe – International Relations nr 1 (t.47) 2013

stosunki międzynarodowe - okładkaArtykuł omawia politykę Unii Europejskiej i Chińskiej Republiki Ludowej w kwestiach ochrony klimatu. Artykuł przedstawia uwarunkowania polityki Unii Europejskiej, w tym zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych, interesów ekonomicznych i presji społeczeństwa obywatelskiego, które mają odzwierciedlenie w zdziałaniach organizacji pozarządowych i innych formach aktywności społecznej. Co więcej, opisuje on również wysiłki Unii Europejskiej na tym polu, które doprowadziły do uznania jej jako światowego lidera prac na rzecz ochrony klimatu. Następnie autor skupia się na polityce Chińskiej Republiki Ludowej w sprawie ochrony klimatu i zwraca uwagę, że kraj ten zwraca uwagę przede wszystkim na kwestie gospodarcze i nie przywiązuje wagi do wpływu klimatu na bezpieczeństwo. . Autor stwierdził, że umiejętna polityka prowadzona przez Unię Europejską oraz zmiany na świece mogą prowadzić do osłabienia pozycji CHRL jako przedstawiciela państw południa. Podsumowując, autor twierdzi, że perspektywy nowych regulacji i zmian w globalnym systemie ochrony klimatu są bardzo trudne do wykonania i nie należy spodziewać się przełomu na konferencji stron (COP), która w listopadzie odbędzie się w Warszawie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czytelnia, Współczesne wyzwania i zagrożenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.