Mariusz Tomaszuk, Dualistyczna głowa państwa Księstwa Andory jako nietypowe rozwiązanie ustrojowe, Studia Politologiczne vol. 49

Europejskie rozwiązania ustrojowe dotyczące głowy państwa zasadniczo nie różnią się od siebie. Na czele większości państw stoi prezydent bądź monarcha, w pojedynczych przypadkach mamy do czynienia z księciem (Monako, Liechtenstein) bądź papieżem. W każdym przypadku są to organy jednoosobowe. Obecne są w Europie jednakże rozwiązania, na podstawie których przyjęto odmienny typ organizacji najwyższego organu w państwie. Ich odmienność bazuje na kolegialności głowy państwa. Jednym z państw europejskich, które w ramach swego ustroju wprowadziło kolegialną głowę państwa jest Księstwo Andory, niekiedy określane mianem Pryncypatu Andory. Jest to miniaturowe państwo położone na pograniczu hiszpańsko-francuskim, co determinuje jego sytuację geopolityczną oraz organizację wewnętrzną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Jakość rządzenia i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.