Olgierd Annusewicz, „Polskie kampanie wyborcze 1989–2011. Od plakatów z Lechem Wałęsą do marketingu 3.0”, Studia politolgiczne vol. 22

sp_vol._22Rozwój marketingu politycznego w Polsce można opisać podobnie do modelu Keitha: plakaty z Lechem Wałęsą (propaganda, ograniczenie podaży), lata 1990–1996 (koncentracja na komunikowaniu produktu), lata 1997–2005 (koncentracja na potrzebach wyborcy). Jednak okres 2005–2007, szczególnie sposób sprawowania władzy przez PiS i towarzysząca mu komunikacja, doprowadziła do pojawienia się wartości jako centralnego punktu odniesienia. Dziś preferencje polityczne wynikają nie z analiz programu gospodarczego, ale z emocjonalnego stosunku do wartości reprezentowanych przez najsilniejsze partie. Rywalizacja odbywa się na froncie, na którym spotykają się wartości patriotyczne i religijne reprezentowane przez PiS oraz wolność jednostki i admiracja dla postrzegania świata w optymistycznych barwach, admiracja dla miłości, radości, szczęścia podzielane przez polityków PO. Zjawisko to doskonale można opisać przy pomocy pojęcia marketing 3.0 sformułowanego przez Ph. Kotlera.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czytelnia, Komunikacja polityczna i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.