Z poczynionych do dziś obserwacji widać wyraźnie, że przemiany w państwach Bliskiego Wschodu mają bardzo złożony i różnorodnych charakter, bo i spowodowane są różnymi przyczynami. Czyniąc rozważania na temat przyczyn wydarzeń na Bliskim Wschodzie, należy wziąć po uwagę trzy aspekty.
Po pierwsze, państwa szeroko pojmowanego Bliskiego Wschodu to przede wszystkim te o ustrojach autorytarnych, w których społeczeństwa są zróżnicowane etnicznie, religijnie, klasowo, a ich elity przesiąknięte korupcją.
Po drugie, trzeba podkreślić, że duża część tych państw była do tej pory względnie stabilna.
Po trzecie, region ten ma właściwą sobie kulturową, społeczną, polityczną i religijną odrębność, która musi być brana pod uwagę przy analizie wydarzeń. W poszczególnych państwach miały one swoistą specyfikę, nie było tutaj jednego uniwersalnego modelu przyczyn ani jednolitych żądań politycznych wysuwanych przez manifestantów. Przyczyny przemian w państwach Bliskiego Wschodu są złożone i należy ich szukać w historii, w gospodarczej sytuacji poszczególnych państw, w sferze polityki oraz, prawdopodobnie w największym stopniu, w sytuacji socjalnej.